PODPORA

Jak si vybrat doménu?

Při výběru domény je důležité jakou web stránku chcete na doméně provozovat. Je třeba zohlednit to, zda to bude osobní stránka, firemní stránka, internetový obchod, zábavní portál, diskusní fórum a podobně ale i to jaký uživatelé budou na stránky přistupovat a pro jaký trh je web určen.

Při výběru domény je potřeba si nejprve vybrat koncovku (TLD - Top Level Domain, doména první úrovně). K dispozici jsou různé koncovky jako .cz, .eu, .sk, .com, ... Pro české weby, na které nebudou přistupovat uživatelé ze zahraničí se většinou používá doména s koncovkou .cz. Pokud budete chtít provozovat web například pro celou EU a web bude mít více jazykových mutací, tak je vhodné použít koncovku .eu. Pro podnikání na slovenském trhu je možné použít koncovku .sk. V případě globálnější působnosti jsou k dispozici například domény s koncovkami .com, .net, .info. Koncovka domény se tedy volí většinou na základě zaměření na konkrétní trh (trhy) a to jaký uživatelé budou na web přistupovat.

Po výběru koncovky si musíte zvolit jméno domény, takzvanou doménu druhé úrovně (název od tečky vlevo). Výběr domény souvisí i s marketingovou strategií prodeje produktu nebo služby. V názvu domény může být například jméno firmy, název produktu nebo služby, příjmení a podobně. Z pohledu SEO (Search Engine Optimalization, optimalizace stránky pro vyhledávače) je název domény docela důležitý parametr. Pokud například budete prodávat a propagovat letní pneumatiky, tak z pohledu SEO je vhodná doména letnipneumatiky.cz nebo letni-pneumatiky.cz.
Dalším důležitým kritériem při výběru domény je, aby si její název lidé snadno zapamatovali a nebyl až příliš dlouhý.

Pokud vás tato téma zajím více, přečtěte si článek Doména, jméno pro můj e-shop na našem blogu, který podrobně řeší výběr vhodné domény pro váš projekt.